Placentalni sisari - Eutheria
Placentalni ili pravi sisari čine grupu sisara sa placentom. Iako se placenta javlja kod mnogih vivparnih sisra, placenta je kod pravih sisara specifična po građi, razolikosti bioloških funkcija kao i efikasnoj razmeni različitih supstancija između krvotoka majke i embriona. Jedna od karakteristika plancetarnih sisara je postojanje 2 generacije zuba (mlečni i trajni zubi).
S nestankom dinosaurusa krajem krede otvorio se novi životni prostor za do tada relativno malene sisare. Dve grupe sisara koje su do tada postojale, razvile su svaka veliki broj novih vrsta, torbari u Južnoj Americi i Australiji, a pravi sisari na drugim kontinentima.
Danas pravi sisari svojim brojem vrsta i individua dominiraju kičmenjacima na svim kontinentima osim Australije i Antarktika.
Eutheria se razlikuju od ostalih sisara različitim karakteristikama stopala, gležnjeva, vilica i zuba. jedna od glavnih razlika između placentalnih i neplacentalnih sisara je da placentalnim nedostaju epubične kosti, koje su prisutne kod fosilnih i recentnih sisara (torbara i monotremata).
Najstarija poznata vrsta Eutheria je Juramaia sinensis, procenjene starosti oko 160 miliona godina, iz doba jure, nađena u Kini.
KLASIFIKACIJA
Eutheria se dele na tri glavne grupe:
Molekularna klasifikacija:
Magnorder: Afrotheria
- Klada Afroinsectiphilia
- Red Macroscelidea (Afrika)
- Red Afrosoricida (Afrika)
- Red Tubulidentata (Afrika južno od Sahare)
- Klada Paeungulata
- Red Hyracoidea (Afrika, Arabija)
- Red Proboscidea (Afrika, Južna Azija)
- Red Sirenia (tropski kosmopoliti)
- Red Pilosa (neotropi)
- Red Cingulata (Amerika)
- Klada: Euarchontoglires (Supraprimates)
- Nadred (Klada) Laurasiatheria